Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Triger seti

Triger Kayış Seti

Triger kayışı seti
Triger sistemi temelde üç parçadan oluşuyor. Gergi bilyesi triger kayışını krank mili ve eksantrik mil arasındaki doğru hizayı sağlayacak şekilde gererken; devirdaim pompası motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içinde ilerlemesinden görevlidir.
İçerisinde; triger kayışı, gergi bilyesi ve devridaim pompası gibi aksanın bütün işlevini ve motorun gücünü daha yukarı yükseltecek önemli parçalar yer almaktadır.
Triger kayışı neden kopar?
Zaman içerisinde aşınma ve hasar görmekten dolayı kopma meydana gelir. Kayışın bakımının ve değişim işleminin düzenli aralıklarla gerçekleştirilmesi gerekir.
Triger kayışının kopması demek aracın büyük bir gürültü ile durması ve çalışmaması demektir. Bu süreçte motor sisteminin aşınıp yanma ihtimali de oldukça yüksektir. Triger kayışının koptuğunun belirtilerinden biri motordan gelen seslerse bir diğeri de bu sesle birlikte egzoz borusundan çıkan aşırı siyah dumandır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda aracı servise götürmenizde fayda vardır.
Öte yandan triger sistemindeki üç parçadan herhangi birindeki bir sorun tüm sistemin yenilenmesi anlamına geliyor. Çünkü bunlardan birinde ortaya çıkacak bir sorun tüm sistemdeki parçaların birbirini olumsuz etkilemesine ve hasar görmesine neden olabiliyor. Dolayısıyla olası arıza anlarında sadece arızalı parçayı değiştirmek değil; tüm sistemi değiştirmek gerekiyor.
 
Loading...