Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fitil aksamı

Fitil Aksamı

Cam Fitili:
Araç içinin sessizliği adına hem yalıtım gibi çözümler kullanılmakta hem de cam fitillerinden faydalanılmaktadır. Cam fitilleri araç içi ile dışı arasında cam çerçevesinde kullanılan bir bariyerdir aslında. Genellikle içinde hava bulunacak tarzda kullanılan bu fitiller hem sıcak soğuk dengesi açısından önemlidir hem de ses yalıtımı açısından görevlidir. Eğer kullanım sebebiyle veya kullanım ömrüne bağlı olarak cam fitillerinde bir arıza meydana gelir ve yırtılırsa araç yalıtımı zarar görür ve ısınma dengesiyle birlikte ses yalıtımı da özelliğini kaybeder. Bu durumda hemen yeni bir cam fitili ile değiştirilmelidir.
Araç içi kapı fitili:
Araçların içinde bazen sıcak havanın etkisiyle yada çok soğuklarda çıtırdama sesleri gelir. Bu sesler kimi zaman çukurlara girildiğinde kimi zamanda viraj dönüşlerinde duyabiliriz.Araç içi kapı lastiği ve kabinindeki bu tür sesleri kesmek münkündür.
Öncelikli olarak kapı lastik fitillerinin mevsim geçişlerinde özellikle bahar ayları ve kış aylarına girmeden önce özel bakım yağları/sütü kullanarak sesleri azaltabiliriz. Kapı içi lastiklerinin eğer bakım yapılmazsa suya, toza, soğuğa, sıcağa  maruz kaldıkça zamanla sertleşecektir. Bu lastiğin artık özelliğini yitirdiğini göstermektedir, özelliğini yitiren kapı için lastik fitilleri çukurlara girişte, kasislerde yada bozuk yollarda kapı ve lastik arasında boşluklar oluşmaktadır bu boşluklar ise zamanla ses ve tozların araç içine girmesine sebebiyet vermektedir.
Zamanla kapı lastik fitillerin kapıların altında sarkması, fitillerdeki tozların suyun değmesiyle çabuk kurumasından çatlamasına ve zamanla sarkmalara sebep olmaktadır.
Bir seyahate yahut yüksek hızara çıktığınızda eğer araç içi kapı lastik fitillerinde ses geliyorsa yine lastiklerin özelliğini yitirmesinden ötürüdür.
Bu lastik fitiller her araçta farklı olarak motor kaputu altında, bagaj kapağı altında ve kapıların kenarlarında boylu boyunca saran darbe ve ses sönümleyici absorbe elemanıdır. Asıl görevi araç üzerinde oluşan titreşim ve akustiği en düşük seviyede sağlamaktır.
Bu fitil lastikler bazı arabaların hem gövdesinde hemde kapı çevresinde yer almaktadır.
 
Loading...