Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Debriyaj merkezi

Debriyaj Merkezi

Debriyaj  Merkezi Nedir?
Hidrolik bir sistem olan debriyaj alt merkezi, pedal kullanımını kolaylaştıran, verimli hale getiren bir sistemdir. Araç kullanımı esnasına manuele göre daha esnek yapısı olması nedeniyle debriyaj alt merkez sürüş sırasında hidrolik yapısı ile konfor sağlar.
Hidrolik sistemler araç içerisinde yalnızca debriyaj alt merkezinden oluşmamaktadır. Aynı zamanda debriyaj üst merkezi ve hidrolik rulman da pedala basım esnasında çalışan sistemlerdir. Debriyaj üst merkez ve debriyaj alt merkez tam hidrolik sistemlerde kullanılmaktadır. Yarı hidrolik sistemlerde ise bir vericiden, hortumdan ve bir alıcıdan oluşmaktadır.
Yarı hidrolik sistemlerde debriyaj pedal kolu, ana silindirdeki pistonu çalıştırmaktadır. Ana pistonun çalışması halinde hidrolik sıvısı, debriyaj alt merkezine bir boru yardımı ile geçmeye çalışır ve bu noktada başka bir piston da debriyajı devreden çıkartmak için farklı bir mekanizma çalıştırmaktadır. Araç sistemine debriyaj alt merkez eklenmesi halinde hidrolik sistem ile debriyaj arasındaki bağlantı, serbest bırakma rulmanı ya da debriyaj çatalı ile gerçekleşmektedir.
Debriyaj Arızaları
Debriyaj içerisinde yer alan debriyaj çatalında aşınma meydana gelmiş olabilir. Aşınmış olan debriyaj çatalı bilyaya zorlanarak basmaktadır. Bu durumda debriyajın kullanımını sertleştirmektedir.
Debriyaj teli kopmuş olabilir. Debriyaja basılması halinde herhangi bir şekilde tel kopma işlemi meydana gelmemektedir. Ancak pedal boşluğunda yer alan ters açı ve sürtünmenin etkisi ile meydana gelebilmektedir.
Baskı şemsiyesinde aşınma meydana gelmiş olabilir. Tamir işlemi söz konusu değildir. Bu nedenle değişimi gerekmektedir. Aynı şekilde debriyaj halatı da paslanmış olabilir. Halat yağlaması işe yaramayacağı için değişiminin yapılması gerekmektedir.
Bu sorunlar genel olarak debriyajın sertliği ile alakalıdır. Maruz kaldığınız bu durumda herhangi bir şekilde debriyaj alt merkez arızası söz konusu değildir. Sistemin arızasının belirlenmesi için hidrolik sistemlerine bakılması daha doğru olmaktadır.
Debriyaj Alt Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?
Sürüş esnasında debriyaj kullanımında boşalma hissediyorsanız, halatlarda değil hidrolik sistemde bir arıza meydana gelmiş olduğu bilinmektedir. Debriyaj alt merkezi arızası yağ kaçırması ile kendini belli etmektedir. Zaman içerisinde bu yağ sızıntısı daha da çoğalarak, hidrolik yağın tükenmesine neden olacaktır
Kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde debriyaj alt merkezi içerisindeki segmanlar arızalanmış ya da aşınmış olabilir. Bu parçaların aşınması yağ kaçaklarının ilk belirtileridir. Debriyaj alt merkezi arızası olarak bakıldığında yalnızca segman değil, debriyaj çatalına baskı uygulayan parçanın da aşınmış olması etkili olabilmektedir. Bu durumda direkt olarak değişim yapılması en doğrusu olacaktır. Aracınız kullanımdayken debriyaj alanındaki sorun nedeniyle doğru bir sürüş imkânı sağlamayacak ve savrulmalar ya da sarsıntılar oluşturabilecektir. Aynı zamanda aracınızı bu arıza ile kullanmaya devam etmeniz halinde performans düşüklüğüne ek olarak yakıt tüketimi de artacaktır. Özellikle vites değişimlerinde zorlanmalar yaşayabilirsiniz.
 
Loading...