Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?
“Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusundan sonra en sık merak edilen durumlardan bir tanesi de yakıt enjektörlerinin neden tıkandığı olur. Yakıt enjektörleri temelde birkaç sebepten dolayı tıkanır

Enjektör, araçlarda yakıtı alan ve bunu yanma ile enerjiye dönüştüren parçaya verilen isimdir. Aracın kusursuz bir şekilde çalışabilmesi adına yakıt enjektörünün tıkalı olmaması gerekir. Ancak bazı dış faktörler nedeniyle araçların enjektör kısmında tıkanmalar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uygun müdahale ile tıkanmanın giderilmesi gerekir. Tıkalı enjektörü açmak için pek çok yöntem bulunur. Ancak kişilerin bu yöntemleri profesyonel bir şekilde bilmesi ve doğru bir şekilde uygulaması gerekir. Aksi durumda, “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusuna ne yanıt verilirse verilsin, enjektör tıkanması sorununu çözmek mümkün değildir. 

Eğer sizler de tıkalı enjektör problemi ile karşı karşıyaysanız tıkalı olan enjektörü açmak için ilk olarak filtresini çıkarmalısınız. Filtre çıkarma işlemini gerçekleştirmenizin ardından filtrenin mutlaka orijinal parça kullanılarak yeni filtre ile değiştirilmesi gerekir. Sonrasında enjektör filtresinde yer alan kirlerin manuel olarak temizlenmesi ve enjektörün temiz bir görünüme kavuşturulması önemlidir. Bu işlem ile temizlikten sonra yakıt püskürtmesi için yakıt enjektörü akış testinin uygulanması gerekir. Uygulama ile birlikte orijinal parçaların kontrolü de gerçekleştirilir. “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusunu kısa bir özetle bu şekilde yanıtlamak mümkündür. Araçlarda yaşanan tıkalı enjektör sorunu, doğru müdahale ile birlikte kısa süre içerisinde bu şekilde çözülebilir. Peki, yakıt enjektörleri neden tıkanır?

Yakıt Enjektörleri Neden Tıkanır? 

“Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusundan sonra en sık merak edilen durumlardan bir tanesi de yakıt enjektörlerinin neden tıkandığı olur. Yakıt enjektörleri temelde birkaç sebepten dolayı tıkanır. Ancak genel bir ifade ile belirtmek gerekirse alınan yakıtın ucuz ve kirli olması, kalitesiz yakıt kullanımı ya da yakıt deposunun kirlenmesi gibi faktörler, yakıt enjektörlerinin tıkanmasının en büyük nedenleridir. Bu kir zaman içerisinde birikir ve yakıt filtresinin görevini yerine getirememesine neden olur. Yakıt enjektörleri tıkalı da olsa, temelde kirli enjektör dahi olsa yakıtın geçmesine izin verilir. Bu nedenle tamamen tıkanmış ve yakıtın geçmesini engelleyen enjektör yok denecek kadar azdır. “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusunun yanı sıra “Yakıt enjektörleri neden tıkanır?” sorusu da bu şekilde yanıtlanır.

Tıkalı Enjektör Arıza Belirtileri Nelerdir?

Tıkalı enjektör problemi, kısa süre içerisinde çözülmesi gereken sorunlar arasında yer alır. Fakat bu sorunun çözülebilmesi için tıkalı enjektörün arıza belirtilerinin bilinmesi ve müdahale edilmesi gerekir. Zaten normal aracın çalışma şekli ile tıkalı enjektör problemi olan aracın çalışma şekli birbirinden farklı olur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda tıkalı enjektör arızasının belirtileri aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

  • Araçta bulunan enjektörlerin kaç tanesinde tıkanma olduğuna göre silindirde ateşleme sorunu yaşanır.
  • Hızlanma durumunda aracın performansında azalma, hızlanamama sorunu görülür.
  • Vites değiştirirken ayağın gazdan çekilmesi ile birlikte araçta sarsıntı yaşanır.
  • Motorda tekleme problemi yaşandığı ve ses çıktığı görülür.
  • Aracın sıcak ya da soğuk havalar fark etmeksizin zor çalıştığı görülür. Bazı tıkanmalarda aracın hava koşullarına göre hiç çalışmadığı ile karşılaşılması da mümkündür.
  • Aracın yakıt tüketiminde artış yaşanır.
  • Aracın tıkalı enjektör arızası olması durumunda egzoz emisyonu muayenesinden geçmesi mümkün olmaz.
  • Rölantide dalgalanmalar yaşanır.
  • Aracın içinden çiğ yakıt kokusu alınır.

Yakıt Enjektörünün Tıkalı Olmasının Zararları

Yakıt enjektöründe tıkanma olması durumunda kişilerin merak ettiği soru, “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” olsa da bu aşamada önemli olan bir diğer konu ise yakıt enjektörünün tıkalı olmasının zararlarıdır. Temelde büyük bir probleme neden olmadığı düşünülse ve söylense de yakıt enjektörünün tıkalı olmasının araç için zararları bulunur. 

Öncelikle araç, hız konusunda güç kaybı yaşar. Araçtan hız bakımından maksimum verim alınamaz ve buna bağlı olarak da aracın yakıt tüketimi artar. Böylece hem maddi hem de manevi açıdan kayıplar yaşanmasına neden olunur. Araçta aniden hız düşmesi yaşanacağı için araç stop eder ve sıklıkla yaşanan bu duruma bağlı olarak motor problemleri görülür. Motorun aşınması, aracın yakıt giderinin artması, egzoz emisyonunun zarar görmesi ve zaman içerisinde aracın çalışamayacak duruma gelmesi gibi durumlar, yakıt enjektörünün tıkalı olmasının zararları arasında yer alır. Bu nedenle aracın yakıt enjektöründe herhangi bir sorun olduğu hissedilir hissedilmez, “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusunun yanıtına bakılmalı ve yanıtı öğrenildikten sonra tıkanma problemi ortadan kaldırılmalıdır. Peki, tıkalı enjektör nasıl açılır?

Tıkanmış Yakıt Enjektörü Nasıl Açılır?

Tıkanmış yakıt enjektörünün açılması için uygulanabilecek farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler incelendiğinde, “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusuna uygun bir şekilde müdahale gerçekleştirilebilir. Tıkalı enjektörü açmak için çeşitli kimyasalların kullanılması önerilir. Uygun ve orijinal kimyasal ürünlerin kullanımı sayesinde tıkanmış enjektör problemi ortadan kaldırılır. Bunun yanı sıra parça değişimi ile de yakıt nedeniyle meydana gelen tıkanıklık ortadan kaldırılabilir. Ancak profesyonel bir şekilde uygulama gerçekleştirilmelidir. Aksi bir durum, enjektörde meydana gelen sorunun daha fazla büyümesine neden olabilir. Bu aşamada yazımızın ilk kısmında yer alan enjektör açma yöntemleri kullanılabilir. 

Eğer sizler de aracınızda yakıttan kaynaklanan bir enjektör tıkanıklığı yaşıyorsanız ve “Tıkalı enjektör nasıl açılır?” sorusunun yanıtını arıyorsanız bu uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda orijinal parçalar almak için Parça Şehri’ni tercih edebilirsiniz. Parça Şehri aracılığıyla aracınıza uygun olan tüm orijinal parçaları bulabilir ve sorununuzu kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece aracınızın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/orijinal-yedek-parca-nasil-anlasilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...