Orijinal Yedek Parça Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Yedek Parça Nasıl Anlaşılır?
“Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusunu soruyorsanız ilk olarak parça üzerinde yer alan numara ve barkodları takip etmeniz gerekir.

Orijinal yedek parçalar ile çıkma yedek parçalar, otomotiv tamir ve değişim sektöründe kullanılan kavramlardandır. Bir parçanın orijinal yedek parça olduğunu anlayabilmek için yapılabilecek bazı kontroller vardır. “Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusunu soruyorsanız ilk olarak parça üzerinde yer alan numara ve barkodları takip etmeniz gerekir. Orijinal yedek parçalarda “OE” simgesi yer alır ve bu barkod ile birlikte parçanın sorgusu yapılabilir. Sorgulamanın ardından yedek parçanın orijinallik durumu ortaya çıkacaktır. Orijinal yedek parçalar, eklendikleri ya da değiştirildikleri araca uygun olurlar ve bir sorun çıkmadan yerleşirler. Aracın aksamında da herhangi bir problem görülmez.

Orijinal Yedek Parça Nedir? 

Orijinal yedek parça, otomotiv sektöründe yer alan ve parça üretme haklarına sahip olan şirketlerin araçlar için ürettiği parçalardır. Uzun süreli olarak başka bir araçta kullanılmamışlardır. Temel özellikleri arasında uyum sağlamaları vardır. Çıkma yedek parçalara göre daha pahalı ve bulunmaları zor olan orijinal yedek parçalar, üretim hakkına sahip olmayan yerlerde üretilmeleri hâlinde yan sanayi olarak kalacaklardır. Araç üreten şirketler, daha hızlı olmak ve seri üretim sağlamak adına bu söz konusu orijinal yedek parçaları sadece yedek parça üreten şirketler üzerinden sağlarlar. Anlaşmalar ve sözleşmeler dâhilinde üretilen bu parçalara yetkili servislerden ulaşmak mümkün olur.

Yedek Parçanın Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir yedek parça eğer orijinal ise oldukça temiz bir görünüme sahip olur. Orijinal yedek parçalar, üretimini yapan şirketin veri tabanına belirli bir seri numarası ile kaydedilir. Üretici firmanın web sitesinde bu sorguyu yapabileceğiniz bir bölüm yer alıyorsa yedek parçanın üzerindeki seri numara sayesinde bu ekrandan sorgu yapabilir ve yedek parçanın orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Orijinal yedek parçalar mutlak suretle belgeli ve garantilidirler. Ambalajlarında dururlar ve başka bir araçta uzun süre kullanılmış durumda değillerdir. Eğer araca kâğıt üzerinde uygun olan bir yedek parça aldıysanız ve bu parça orijinal ise parça değişimi sırasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Parça Şehri olarak bizler de orijinal yedek parçalara garantili bir şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz. Bizimle iletişime geçerek satış yetkimiz dâhilindeki pek çok aracın orijinal parçalarına erişim sağlayabilirsiniz. 

Taklit Edilemeyen Hologramlar

“Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusunu soran kişilerin en çok sorguladığı şeylerden bir tanesi de taklit edilemeyen hologramlar oluyor. Hologram, en temel anlatımı ile, orijinal yedek parçaların ambalajları üzerinde yer alan ve marka, sorgu numarası gibi öğeleri üzerinde taşıyan çıkıntıdır. Bu hologramlar kimi zaman taklit edilir ve orijinal olmayan yedek parçalar, orijinalmiş gibi piyasaya sürülür. Taklit edilemeyen hologramlar kullanılarak üretilen yedek parçalar ise kaliteli ve garantili ürüne erişim demektir. Bu nedenle yedek parça alırken kesinlikle bu unsura dikkat edilmeli ve sorgusu kesin olarak yapılmadan satın alınmamalıdır. Taklit edilemeyen hologramlara sahip olan orijinal yedek parçalara, bizimle iletişime geçerek sahip olabilir ve gönül rahatlığı ile yedek parça satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

İnternet Üzerinden Seri Numara Kontrolü

“Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusunu soran kişiler, bir yedek parçanın üzerinde yer alan barkod ve seri numarasını internet üzerinden sorgulayarak orijinallik durumunu görebilirler. Yedek parçanın üretici firması, ambalajın üzerinde yer alır. Bu firmanın web sitesine giderek barkod sorgulama ekranını bulmak gereklidir. Söz konusu ekrana geldikten sonra barkod numarası burada sorgulanır ve yedek parçanın orijinal olup olmadığı anlaşılır. Eğer bu ekranda yedek parça ile ilgili bilgiler yer alıyor ve sahip olduğunuz yedek parça ile uyuşuyorsa parçanız orijinal demektir. İnternet üzerinden seri numara kontrolü yapmak, bir yedek parçanın orijinalliğini anlamak için en ideal yöntemdir.

Faturanın Barkod Numarası 

“Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusuna bir cevap olarak, faturanın barkod numarasının kontrolü de gösterilebilir. Satın alınan yedek parçanın ambalajında bulunan seri numara ile satın alan kişiye iletilen faturada yer alan barkod numarası aynı olmalıdır. Bu durum sağlanmış değilse yedek parçanın orijinal olmama durumu söz konusudur. Dolayısıyla bu durumun kontrol edilmesi, yedek parça satışı yapan yerlerden ürün satın alırken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Parça Şehri’nden yapacağınız yedek parça satın alımlarınızda faturadaki barkod numaranız ve parça seri numaranız aynı olur. Güvenli bir şekilde alışveriş yapmak ve gönül rahatlığı ile orijinal yedek parça almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıklıkla Tercih Edilen Yedek Parçalar

Yedek parçalar, kullanım alanlarına göre değişir. Genel olarak en çok kullanılan ve sık sık tercih edilen yedek parçalar şu şekildedir:

Akü

Akü, yedek parçalar arasında orijinal olması önem arz eden yedek parçalardan bir tanesidir. Aracın aksamının çalışması için en gerekli olan parça aküdür. Orijinal olmasının yanı sıra kaliteli ve araç için uygun akü kullanmak çok önemlidir.

Motor Yağı

Motor yağı, aracın bakım unsurlarından bir tanesi olan yedek parçadır. Motorun etkili bir performans göstermesinde önemli bir rol oynayan motor yağı, kaliteli ve araca en uygun olacak şekilde seçilmelidir. Aksi hâlde motorda sorunlar meydana gelebilir veya daha büyük arızalara ve maddi kayıplara yol açabilir.

Oto Lastik

Oto lastik, sık sık tercih edilen yedek parçalardan biridir. Hem mevsim geçişleri hem de patlama sorunu nedeni ile sık sık lastik değişikliği yapmak gerekebilir. Daha uzun ömürlü olan orijinal lastikleri kullanmak, değişim süresini uzatan bir durumdur. Çıkma lastikler de bu alanda kendilerine fazlaca yer bulur. Pek çok sanayide lastik değişimi yapmak ve kaliteli lastiklere sahip olmak mümkündür.

Baskı Balata

Baskı balata, manuel şanzımanın işleyişi için oldukça önemli olan bir parçadır. Debriyaj baskı balatası zamanla eskir ve değişiminin yapılması gerekir. Aracın yürüme aksamının ve motor gücünün işlemesinde önemli olan baskı balata tercihinin doğru yapılması ve mümkün olan en kaliteli baskı balata parçasının kullanılması gerekir.

Bu sık sık tercih edilen yedek parça çeşitlerini Parça Şehri sayesinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Garantili ve en kaliteli ürünlerin yer aldığı Parça Şehri’nin hizmetlerinden yararlanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece, “Orijinal yedek parça nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtını düşünmenize gerek kalmayacaktır. 

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/orijinal-parca-ve-cikma-parca-arasindaki-farklar linkinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...