Orijinal Parça ve Çıkma Parça Arasındaki Farklar

Orijinal Parça ve Çıkma Parça Arasındaki Farklar
Araçlar ve parçalar hakkında pek bilgisi olmayan kişilerin ise en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi, “Orijinal parça ve çıkma parça arasındaki farklar nelerdir?” oluyor. Bu yazımızda bu soruya yanıt verdik.

Otomobil sektöründe insanları şaşırtabilecek pek çok durum bulunuyor. Özellikle parça değişimi ve sanayi dünyasında birbirinden farklı kaliteye ve işlevlere sahip ürünlerin orijinalleri ile çıkmaları arasında bulunan benzerlik, parça değiştirecek kişiler için kimi zaman zor durumlara yol açabiliyor. Farklı kod ve fiyatlarda bulunan yedek otomobil parçaları, tamirat ya da değişim ihtiyacı duyan otomobil kullanıcılarının bilgi sahibi olması gereken konular arasında yer alıyor. Bu bağlamda orijinal parça ve çıkma parça arasındaki farklar en çok üzerinde durulması ve ilgilenilmesi gereken konu olarak görülüyor. 

Parça değişimi esnasında değişecek parçayı görmek, parçanın orijinal mi yoksa çıkma mı olduğu hakkında bilgi sahibi olmak adına ilk dikkat edilmesi gereken unsur oluyor. Orijinal parçalarda her zaman bir gen numarası yer alır. Aracın modeline göre parçanın orijinalliğini bu şekilde fark etmek mümkün olabiliyor. 

Yan sanayi parçalara ise çıkma parça denir. Yan sanayi parçalar, özellikle yeni model araç sahipleri için oldukça kötü ürünler olarak görülüyor. Çıkma parça ile yapılacak bir tamirat işleminde araca hasarlı bir yedek parça takılması, aracın ilerleyen dönemlerde daha sıkıntılı bir hâle gelmesine neden olabiliyor. Araçlar ve parçalar hakkında pek bilgisi olmayan kişilerin ise en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi, “Orijinal parça ve çıkma parça arasındaki farklar nelerdir?” oluyor.

Çıkma Otomobil Parçası Nedir? 

Çıkma otomobil parçası, en temel anlatımı ile, daha önce başka bir araçta kullanılmış olan otomobil parçalarına verilen isimdir. Genel olarak çekimser yaklaşılan çıkma otomobil parçası, alıcısına orijinal parçalar kadar güven vermez. Çünkü bu parçalarda uyum sorunları ile karşılaşmak mümkündür ve çıkma yedek parça kullanmak, aracın ömrünü kısaltabilen bir etken olarak bilinir. Bu durum olumsuz olarak görülse de kimi zaman bazı kişiler çıkma parçaları bir fırsata çevirebiliyor. Özellikle adı duyulmuş satış sonrası üreticileri, bu işten güzel miktarlarda gelirler elde edebiliyor. 

Çıkma parçaların kullanılma durumuna göre kaliteli ve kalitesiz olanları bulunuyor. Bu sektörde başarılı olan kişilerin sunduğu çıkma parçaları almak, aracınızın performansına olumlu yönde etki edebiliyor, ancak Türkiye piyasasında bu kişileri bulmak zor bir durum olabiliyor. Uyum sorunu oluşmadığı sürece çıkma parça değişiminde herhangi bir sorun yaşamama olasılığı da bulunuyor. Bunun dışında yeni bir araba alırken çıkma parça ve orijinal parça arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olmak ve araç için parça bulmanın kolaylığı hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Orijinal Otomobil Parçası Nedir?

Orijinal otomobil parçası, bir araç üretim şirketinin anlaşma ya da sözleşmesinde belirtilen kurallara ve tasarıma uygun şekilde belirli bir şirket tarafından üretilen parçalarıdır. Araba üreticileri, aracın her parçasını kendileri üretmezler. Bu işi daha seri bir şekilde yürütecek olan şirketler ile anlaşma yaparak oradan gelen parçaları araç üretiminde kullanırlar. Orijinal parçalar, ulaşılması en zor olan parçalardır. Aynı zamanda bunlar, en kaliteli ve pahalı olan parçalar olurlar. Arıza yapan ve parça değişimi yapılması gereken bir araç için piyasada yer alan en ideal parçalar, yine bu söz konusu orijinal parçalardır. 

Yan sanayi ve çıkma parça ürünlere oranla orijinal parçalar, uyum sorunu yaşamadan gönül rahatlığı ile parça değişimi yapmayı mümkün kılar. Ayrıca temizliği, kaliteli çalışması, orijinal olduğunu belli eden numara ve kodlara sahip olması ile orijinal parçaları ayırt etmek oldukça kolaydır. Orijinal parça ve çıkma parça arasındaki farklar hakkında bilgisi olmayan bir kişi bile orijinal parçaları kolay bir şekilde fark edebilir. Her otomobil ve marka türüne göre orijinal parça bulunsa da bazı nadir üretilen araçlar için orijinal parça bulmak ve değiştirmek oldukça zordur. Bu nedenle bu araçlar için orijinale yakın üretilen yan sanayi ürünleri tavsiye edilir. 

Çıkma ve Orijinal Yedek Parça Arasındaki Farklar 

Çıkma ve orijinal yedek parça arasında bulunan en önemli farklar, ulaşılabilirlik ve fiyat olarak görülüyor. Özellikle nadir rastlanan ya da eski model araçlarda orijinal parça bulmak oldukça zor bir durumdur. Orijinal parçalar, anlaşmalar gereği sadece asıl üretici firmanın onayı ile bulundurulabilir ve satışı yapılabilir bir hâldedir. Çıkma yedek parçaları ise pek çok sanayide bulmak mümkündür. Yedek parça alanında başarılı olan Ford yedek parça ise pek çok sanayi işletmesine orijinal parçalar aktarmaktadır. Orijinal ekipman parçalarının çıkma yedek parçalardan ayrılan özelliği, üzerlerinde “OE” simgesinin yer almasıdır. Bu simge bir numaraya denk gelir ve parçanın orijinalliğini sorgulamaya yardımcı olur.

Çıkma Parçanın Avantajları 

Çıkma parçalar, orijinal parçalara oranla oldukça ekonomik bir seçenek oluşturur. Ucuz olması, çıkma parçaların en avantajlı yönüdür. Bunun dışında pek çok yerde yer alması ve ulaşılabilirliğinin kolay olması da çıkma parçaları avantajlı bir duruma getirmektedir. Parça Şehri olarak bizler de çıkma parçanın avantajlarından faydalanmanız için pek çok araç ve modelin yedek parçalarını sizlere sunuyoruz. Yedek parça ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçebilir ve aracınız için en uygun olan yedek parçayı temin edebilirsiniz.

Orijinal Parçanın Avantajları 

Orijinal parçalar, kaliteleri ve yetkili üreticiler tarafından üretildiği için garanti veren bir durum sunar. Bizimle iletişime geçerek uyum sorunu yaşamanın neredeyse imkânsız olduğu orijinal parçalara erişim sağlayabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun yedek parçayı bulabilir ve size iletebiliriz. İnternet sitemiz üzerinden rehberimizi inceleyebilir, aracınızda yer alan sorunu hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Aynı zamanda uzmanlarımızdan bilgi alabilir, orijinal parça ve çıkma parça arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yedek parça alımlarında bizi tercih ederek işlerinizi güvenilir ellere teslim etmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Ayrıca yedek parçalar arasında ihtiyacınız olan ürünü inceleyebilir ve satın almadan önce görebilirsiniz. Böylece yıllardır sahip olduğumuz tecrübe ve yetenek sayesinde aracınızın yedek parça işlemleri güvenli ellerde olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/uzun-yol-oncesi-arac-bakimi-ve-kontrolleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...