Far Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?
Araç sahiplerinin güvenli bir şekilde araçlarıyla trafikte hareket etmeleri için far ayarı yaptırmaları çok önemlidir. Aracın farlarının doğru bir açıda olacak şekilde ayarlanmasına far ayarı denir. Far ayarı doğru olarak ayarlanmayan bir aracın sürücüsü gereken mesafedeki alanı aydınlatamadığı için sürüş odağını bozar ve trafik kazalarına sebep olabilir.

Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Aracın far ayarının bozulması pek çok sebebe bağlı olabilir. Aracın kullanıldığı yolların bozuk olması çukurlu ya da hasarlı olması araçta titreşimler meydana getirir ve bu sebeple far ayar vidası yerinden oynayabilir  bu sebeplerden  kaynaklı olarak aracın sürekli dağlık arazide, köy yollarında ve engebeli yolların olduğu bölgelerde kullanılması far ışıklarının çok daha kolay bir şekilde bozulmasına sebebiyet verir.

Far ampullerinin bilinçsiz bir şekilde değiştirilmesi de far ayarının bozulma sebeplerindendir ve farların eskimesi de far ayarının bozulmasında etkilidir. Far ayarınızın  bozuk olması durumunda özellikle  karşınızdan gelen araçların sürücülerinin gözleri fazla ışıktan rahatsız olur ya da az ışık olduğu için yeteri kadar aydınlatmaz.

Kısa Hüzmeli Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Araçlarda kısa , uzun  ve sis farları olmak üzere 3 çeşit far bulunur. Her çeşit farın kendi özelliklerine göre uygun açısı vardır. Far ayarı genellikle her 10 cm için 1 cm aşağı hizaya gelecek şekilde ayarlanır. Bu teknik ile fardan yansıyan ışığın yola değmesi ve sürücülerin görüş açılarının düzgün olması hedeflenir.

Uzun Far Ayarı Nasıl Yapılır? 

Uzun far ayarı oto servislerinde test cihazları kullanılarak araçlar için en uygun açıda ayarlanabilir, cihaz kullanmadan da farları ayarlamak mümkündür. Öncelikle araba düz bir beyaz duvarın karşısına alınır ve ön tarafı duvara yaslanır far hizasından duvara bir işaret konur daha sonra ortalama 10 cm için ayarlama yapılır bu ölçümde farlar yandıktan sonra yansıyan ışık çizginin alt hizasına gelmelidir  cihaz kullanmadan yapılan far ayarları güvenli olmadığından dolayı uzman tarafından yapılması önerilir.


 
Sosyal medyada paylaşın!
Loading...