Fan Müşürü, Rolesi

Fan Müşürü, Rolesi
Arızalı müşür her an fanın çalışmasını durdurup aracın hararet yapmasına sebep olabilir.
Fan Müşürü Nedir?
Fan müşürü, genellikle radyatörün arkasına monte edilen ve tipik olarak iki kablodan oluşan küçük ve basit yapıda bir anahtardır. Bu anahtar, motorun sıcaklığına göre çalışmak üzere tasarlanmıştır. Radyatör fanı sadece motorun soğutulmasına yardımcı olmak için gerektiğinde çalışır.
Rüzgar gücünün yetersiz olduğu durumlarda radyatör peteklerinin soğutulması için fanın otomatik olarak açılıp kapatılmasını denetleyen sistemdir.
Fan Müşürü Arızası Sonuçlar;
Fanın açılmasına karar veren tek sensör olduğu için arızalanması durumunda aracın hararet yapmasına sebep olabilmektedir. Fanı son seviyede çalıştırarak gürültüye sebep olabilir. Motor sıcaklığının sürekli düşük olduğunun ölçülmesi durumunda fan çalışmayacak, rüzgarın yetersiz olduğu durumlarda motor sıcaklığı tehlikeli seviyelere kadar yükselecektir. Aracın yetersiz soğutulması ve hararet yapması durumunda sıcaklık etkisiyle motor parçalarının şekil değişimine maruz kalarak rektefiye işlemine ihtiyaç duyması olasıdır.
Fan Müşürü Arıza Belirtileri;
Arızalı müşür her an fanın çalışmasını durdurup aracın hararet yapmasına sebep olabilir. Müşür arızası bazı durumlarda hararet göstergesindeki bozukluk dışında rölanti dalgalanması ve yakıt tüketimindeki artış problemleriyle de kendini gösterebilmektedir.
Fan Motor Rölesi:
Fan devresinde fanın devreye girmesi için küçük bir akım ve voltaj kullanılarak, fan motoruna elektrik enerjisi gönderen ve fanın çalışmasını sağlayan elektromanyetik olarak çalışan açma-kapama şalterleridir.
 
Sosyal medyada paylaşın!
Loading...