Kaporta Çizikleri Ne Şekilde Giderilir?

Kaporta Çizikleri Ne Şekilde Giderilir?
Yeni nesil boyalarla araçlar pürüzsüz şekilde üretilmektedir ancak en ufak dikkatsizlikle bile kaportada çizikler oluşmaktadır. Bu yazımızda kaporta çizikleri nasıl giderilir onu anlatmaya çalışacağız.

Kaporta Çizikleri Nasıl Oluşur?

Araç kullanımları sırasında aracın yanından geçerken çeşitli materyallere sürtünme yoluyla çizikler meydana gelebilir. Bu şekilde olan çizikler derin olmadığı için aracın üzerinde yer alan ince koruyucu tabakaya zarar veriyor tabi çizikler derin olursa boya tabakasını da aşabiliyor. Bu durumda önemli olan kaportanın hangi alaşımdan oluştuğudur. Genellikle araç üreticileri metal tercih ettiği için boya tabakası aşıldığında çizikler metale ulaşabiliyor.

Kaporta Çizikleri Nasıl Giderilir? 

Çiziğin durumuna göre yapılması gerekenler değişir. En önemli faktör çiziğin derinliğidir. Eğer çizik küçük çaplıysa ayrı, boyayı aşacak kadar büyükse ayrı taktik kullanılır.
  • Ufak çizikler için kaporta kapatıcı olarak adlandırılan ürünleri tercih edebilirisiniz. Bu ürünler genellikle boyanın üzerindeki yer alan kaplamanın çizilmesi durumunda işe yarar ve burada bir tabaka oluşturup kaporta çiziğini gidermeye yardımcı olur.
  • Boya tabakasına ulaşan çizikler için ise pasta cila uygulaması yapılması gerekir. Pasta cila işlemi iki farklı işlem olarak yapılmaktadır. Pasta işleminde; çizik olan bölgedeki derinliğe göre ilk olarak koruyucu tabaka daha sonra ise boyanın bir kısmı aşındırılır sonrasında ise cila uygulanılır.
  • Çizikler çok derinse pasta cilayla kapatılmayacak durumda ise boya ustalarından yardım almanız gerekebilir.
    ​​​
    Sosyal medyada paylaşın!
    Loading...