Devirdaim Pompası Arızası Nedenleri

Devirdaim Pompası Arızası Nedenleri
Devirdaim pompası sayesinde araç içerisinde soğutma suyu akışı sağlanır. Bu nedenle bu parçanın araç için oldukça fazla öneminin bulunduğunu söylemek mümkündür.

Devirdaim pompası, otomobillerde yer alan soğutma suyunun radyatör içerisine girmesini ve motor içinde bulunan kanalların içinde dolaşmasını sağlayan parçaya verilen isimdir. Devirdaim pompası sayesinde araç içerisinde soğutma suyu akışı sağlanır. Bu nedenle bu parçanın araç için oldukça fazla öneminin bulunduğunu söylemek mümkündür.

 Herhangi bir devirdaim pompası arızası ile karşılaşıldığı zaman sorun kısa süre içerisinde çözülmeli ve aracın soğutma suyunun radyatör içinde problemsiz bir şekilde dönüşü sağlanmalıdır. Devirdaimin gerçekleştirilmesi adına oldukça önemli olan bu parça, temelde kayır ve bilye sistemi ile çalışırken duruma ve parçaya göre bu kısımlardan bağımsız bir şekilde de çalışabilir. 

Bu durumun en büyük nedeni, devirdaim pompasının da türlerinin bulunuyor olmasıdır. Devirdaim pompası arızası yaşandığında sorunun bu parçaya bağlı diğer parçalarda yaşanıyor olması da ihtimaller dâhilindedir.

Devirdaim Pompasının Araçtaki Görevi

Devirdaim pompası arızası ile karşılaşan kişilerin araştırdığı konulardan bir tanesi de devirdaim pompasının araçtaki görevi olur. Bu araştırmanın en büyük nedeni, temelde yaşanan problemin aracı etkileyip etkilemeyeceğidir. Ancak tahmin edilebileceği üzere devirdaimde yaşanan herhangi bir problem, neyin devirdaimi gerçekleştiriliyor olursa olsun, soruna neden olur. Bu kısımda devirdaim pompasının araç içerisindeki görevinin bilinmesi son derece önemlidir. 

En genel ifade ile devirdaim pompası, araçta motorun hareket etmesini sağlamak için meydana getirilen yanma ya da patlama sonrasında ortaya çıkan ısıyı absorbe eder. Böylece motorun aktif olarak faaliyet gerçekleştirebilmesi için uygun sıcaklığı sağlar ve motorun verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Devirdaimin gerçekleştirilmesi adına oldukça önemli olan bu parça, aracın sorunsuz bir şekilde çalışması için büyük önem taşır. Herhangi bir devirdaim pompası arızasının yaşanması durumunda ise gerekli olan akış sağlanamayacağı için aracın aktif olarak çalışması mümkün olmaz.

Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur?

Zaman içerisinde gerek kullanım hataları gerekse araç parçalarının eskimesi nedeniyle devirdaim pompasında aşınmalar ve ardından bozulmalar meydana gelir. Suya karşı direncini kaybeden bu parça, suyun akışını sağlayamayacak hâle geldiğinde devirdaim pompası arızası meydana gelir.

Böylece aracın pompasından istenen verim alınamaz, motor içerisinde yer alan su sürekli ısınır ve radyatörlere iletilen su ise istemsiz olarak soğur. Motorun istenen sıcaklığa ulaşması sağlanamayacağı için araçta hararet problemi ile karşılaşılır. Bu gibi problemler ise aracın motor ömrünün kısalmasına ve araçtan istenen verimin alınamamasına neden olur.

Kısacası devirdaim pompası arızası nedenlerine dikkat edilmesi ve arıza meydana geldiğinde kısa süre içerisinde arızanın ortadan kaldırılması oldukça önem arz eder. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılması çok yüksek ihtimal dâhilindedir. Peki, devirdaim pompasının arızasının nedenleri nelerdir? 

Devirdaim Pompası Arıza Nedenleri 

Devirdaim pompasında meydana gelen arızanın pek çok nedeni bulunabilir. Ancak bazı nedenler, araçta yaşanan arızalarda sıklıkla karşılaşılan nedenlerdir. Genel bir ifade ile devirdaim pompası arızası yaşandığında karşılaşılan nedenler şu şekilde sıralanabilir. Aracın kayışında, pervanesinde ya da kasnak adı verilen parçasında meydana gelen arızalar nedeniyle devirdaim pompasının çalışması duraksayabilir. 

Uzun yıllar kullanıma bağlı olarak aracın devirdaim pompasında aşınma yaşanmış olabilir ya da orijinal parça kullanılmamışsa bu nedenle sorun yaşanıyor olabilir. Bunun yanı sıra pompa sağlam olmasına rağmen kayış kısmında problem meydana gelmiş olabilir. Örnek verilmesi gerekirse pompa her ne kadar sağlam olursa olsun, aracın kayışının gevşemesi, sıyrılması ya da eskimesi, devirdaim pompası arızasının meydana gelmesine neden olabilir.

 Daha önce bu nedenlerden dolayı devirdaim pompasının çalışmadığı görülmüştür. Kayışta meydana gelen gerginlik azalması, motor suyunun donması, devirdaim pompasında bulunan contanın su kaçağı yaşaması, pompa kasnağının bozulması, pompa kanadının eğilmesi ve aşınması gibi durumlar, devirdaim pompası arızası yaşanmasına neden olur.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Devirdaim pompası arızasının yaşanması durumunda erkenden müdahale gerçekleştirilmesi, aracın daha büyük sorunlar yaşamasının önüne geçilmesini sağlar. Devirdaim pompası arızasında meydana gelen problemin anlaşılmasında aracın hararet yapması, sıcaklığının yükselmesi, motorun zor ısınması, kaloriferlerin soğuk üflemesi, aracın devirdaim pompasından seslerin gelmesi ve su kaçağının yaşanması etkilidir. Bu gibi durumlarda devirdaim pompası arızası yaşandığı anlaşılır. 

Devirdaim Pompası Tamir Edilebilir mi?

Devirdaim pompası da her araç parçası gibi tamir edilebilir parçalar arasında yer alır. Ancak bu aşamada profesyonel bir müdahale gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde parça tamiri sırasında ve sonrasında istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Parça Şehri olarak bizler, devirdaim pompasında meydana gelen arızalarda parça değişimini öneriyoruz. Parça değişimi ile aracınıza hem zarar gelmesini engelleyebilir hem de aracınızdaki sorunun daha kısa süre içerisinde çözülmesini sağlayabilirsiniz. 

Tamamen orijinal parçaların tedariğini gerçekleştiren firmamız, parça sorunu yaşamanızın önüne geçilmesini sağlar. Böylece hem uygun fiyata aracınızdaki arızalı parçaların değişmesini sağlayabilir hem de bundan yüksek verim alabilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey, firmamız ile iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz parça modelini belirtmek olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/tikali-enjektor-nasil-acilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...