Selenoid Valfi Nedir ?

Selenoid Valfi Nedir ?
Selenoid Valfi su,hava,yağ vb. akışkanları kontrol etme amaçlı olarak kullanılan elektromanyetik valflere verilen isimdir.Valfin içerisinde bullunan pistonun hareket edebilmesi için bobine elektriksel güç verilmesi gerekmektedir.Çeşitleri olmasına rağmen en yaygın kullanılan pilot kumandalı valfdir.

Birçok elektronik eşyanın yanı sıra otomotiv sektöründe en yaygın olarak kullanılan bileşendir. Araçlarda selenoid valfi ne işe yarar diye düşünüyorsanız bu bileşenin, hava ve gazın  karışmasına yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca bu bileşen; araçlardaki yağ, su ve buhar dengesinin maksimum performansına ulaşmasına etki sağlar. Motordan direkt olarak sinyal alan valf, yapılması gereken tüm görevleri aracın aksamlarına ulaştırır.  Özellikle hidrolik sisteme sahip olan araçlarda etkin rol oynayan kanat hücreli programlayıcının işlevini tam haliyle yerine getirmesini sağlar.
 

Selenoid Valf Arızası Belirtileri Nelerdir?

Selenoid Valf arızası durumlarında görülen belirtiler genellikle şu şekildedir;

-Vites geçerken vuruntu gibi bir ses gelmesi

-Şanzımanda bir ya da birkaç vitese geçiş yapmaması durumu

-Vites geçerken araç devrinde çok fazla yükselme meydana gelmesi

Bu gibi durumlar direkt bir şekilde seleniod valf arızasına bağlantılı olmayabilir. Fakat doğru bir şekilde bakım yapılmaması ya da üzerinden uzun bir zaman geçmesi halinde araçta arıza meydana gelmesi olasıdır. Araçlarda arızaların neden olduğuna bakıldığında ise farklı sebepler görülebilmektedir. Bobin yanması, kir ve partikül oluşumu, güç kaynağı arızaları, debi ve basınç arızaları görülebilmektedir.


 
Sosyal medyada paylaşın!
Loading...