Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır ve Çalıştırılır?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır ve Çalıştırılır?
Vites geçişleri sürecinde sürücünün herhangi bir müdahalesi olmaksızın yapılabilme imkanı veren şanzıman mekanizmasına otomatik vites adı verilir.

Bu şanzıman türü tork konvertörü, hidrolik kumanda, vites dişlileri ve benzeri gibi parçalardan meydana gelmektedir. Otomatik vitese sahip olan arabada hangi sembollerin yer aldığını ve otomatik vitesli taşıt kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız detayları ile derledik.

Otomatik vitese sahip olan bir aracın vites yapısı oldukça farklıdır. Bir otomatik şanzıman içerisinde 3 ile 4 veya 5 ileri ya da 7 ileri vites bulunmaktadır. Bu vitesler ise P-R-N-D harfleri ile ifade edilmektedir.

Otomatik Vitesli Araba Nedir?

Günümüzde rahat bir şekilde taşıt kullanmak isteyen bütün sürücüler otomatik vitesli araçları tercih etmektedir. Otomatik vitesin manası, vitesin kullanıcının iradenize gerek olmaksızın otomatik şekilde değiştirilmesi biçiminde açıklanabilir. Otomatik vitesli olan bir taşıtta yalnızca iki tane pedal bulunmaktadır.

Otomatik Vites Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Otomatik vitese sahip olan bir araç kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta mevcuttur. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Otomatik vitesli olan sürüşün tek farkı genel olarak bakıldığında vitesin debriyaj aracılığı ile değişmemesidir. Otomatik vitese sahip olan araçlarda vites değiştirme sırasında fren pedalı kullanılmaktadır.
  • Otomatik vitesli olan araçlarda P-R-N-D-3-2-1 gibi simgeler bulunmaktadır. Bu simgeleri ideal konumlarda kullanmak, motordan alınacak olanı verimi daha fazla artırmaktadır.
  • P sembolü, park modunu ifade etmektedir. Aracın uygun bir alana park edilmesinden sonra muhakkak bu konuma getirmek gerekmektedir. Bu işlem, taşıtın tekerleklerinin kilitlenmesine yardımcı olur ve aracın hareket etmesini önler.
  • Aracı P harfine getirmeden önce tamamı ile durulmuş olduğundan emin olmak gerekmektedir.
  • R sembolü, geri vites modunu ifade etmektedir. Aracın bütünüyle durmasının ardından vitesi R sembolüne getirerek araç geri vitese takılmış olacaktır.
  • N sembolü manuel araçlarda yer alan boşa almaya karşılık gelmektedir. Küçük duraklamalarda bu sembol kullanılabilmektedir.

Otomatik Vites

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...