EGZOZ ELEKTRONİK DENETLEME NEDİR? EGEDES NEDİR?

EGZOZ ELEKTRONİK DENETLEME NEDİR? EGEDES NEDİR?
Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi veya kısaltması ile EGEDES, plaka üzerinden ceza yazılmasını sağlayacak ve Araç muayene işlemleri sırasında lazım olan egzoz emisyon pulunu bulundurmayanlara ceza yazılmasını sağlayacak sisteme denir.

EGEDES Nedir?
 

Trafiğe kayıtlı olan araç sayısı 20 milyonun üzerinde ve bu araçlar düzenli olarak muayeneden geçiriliyor. Araç muayeneleri başta trafik kazalarının önüne geçilmesini sağlamayı hedefliyor  fakat  tek amacın bu olmamasıyla beraber  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göre Türkiye’de çevre kirliliğinin nedenleri arasında egzoz gazı salınımı da önemli bir unsur. Bu nedenle de egzoz emisyon ölçümlerine özel önem veriliyor. EGEDES ise egzoz emisyonu ölçülmemiş araçlara ceza yazılmasını sağlayan otomatik sisteme verilen isimdir.
 

EGEDES Nasıl Çalışır?
 

Gelişen teknolojiyle  ve güvenlik ihtiyaçları nedeniyle yıllar içerisinde ülkenin dört bir yanına kamera sistemleri kuruldu. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ise kameralar yardımı ile plakaların tanınmasını sağlıyor. Plakaya kayıtlı araç, egzoz emisyon ölçümü yaptırmadıysa otomatik olarak ceza yazılıyor.

 

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?
 Ülke genelinde bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapılıyor. Aynı zamanda bazı uzak ilçelere veya yoğunluk olan bölgelere zaman zaman gezici istasyonlar da gönderilebiliyor. Bu istasyonlarda da egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız mümkün.
TÜVTÜRK’ün belirlediği 2021 yılı egzoz ölçüm ücreti ise 90 TL.

 

Egzoz Emisyon Ölçümünde Hangi Belgeler İstenir?

TÜVTÜRK istasyonlarına egzoz emisyon ölçümü için giderken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şöyle:

  • Aracın tescil ve trafik belgesi
  • Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı
  • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi resmi kimlik kartı

        Egzoz emisyon ölçümünü ilk kez yaptırıyorsanız egzoz emisyon ruhsatı satın almanız da gerekiyor
 

Egzoz Emisyon Ölçümünden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aracın arızalı olduğu bazı durumlarda araç, normalden çok daha fazla egzoz salınımı yapabiliyor. Bu nedenle egzoz gazı ölçümüne gitmeden önce yetkili teknik servise gidip periyodik bakım yaptırılması öneriliyor. Böylece araçta herhangi bir sorun varsa önceden fark edilip çözülebiliyor.

Araçta bir arıza varken egzoz emisyon ölçümüne katılıp muayeneden geçememeniz durumunda ise öncelikle arızayı gidermeniz ve daha sonra tekrar egzoz emisyon ölçümüne girmeniz gerekiyor. Bu durumda da normalden daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz.

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın!
Loading...