Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin olumsuz yol şartlarından yıpranan otomobillerimizi, yazında kullanmak istiyorsanız detaylı bir yaz bakımı yaptırmamız gerekmektedir. Çünkü bakımlı olan her araç parçası bozulmadan uzunca bir süre kalabilir.Bakımdan kaçmak oluşabilecek ciddi arızalara sebep olmaktadır. Bakım masrafından kurtulmak isterken daha çok masrafa girmek zorunda kalabilirsiniz ve aynı zamanda trafik güvenliğinizi azaltmaktadır. Yapılacak kontroller trafikte daha güvenli bir şekilde seyahat etmenize olanak sağlar ve sizleri ekstra masraftan korur. Yaz bakımı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri altta detaylı olarak anlattık.

Frenlerin Kontrollerini Sağlamak

Bir aracın en önemli ekipmanıdır fren sistemi. Freni zayıf bir araç kullanmak büyük bir risktir. Aracın fren sistemi ne kadar iyi ise araç o kadar güvenli demektir. Araçtaki yavaşlamayı ve duymayı sağlayan frenler düzenli olarak kontrol ettirilmeli ve düzenli olarak gerekli bakım malzemeleri ile değişimleri sağlanmaktadır.

Filtre Değişimi

Filtreler sadece yaz ve kış aylarında değil araç performansını ektilemesi nedeniyle her daim bakılmalı ve düzenli olarak yenilenmelidir. 

Klima Bakımı

Yaza girerken en önemli şeylerden biri de klimamızı kontrol ettirmemiz olacaktır. Yazın çok ihtiyacımızın olacağı klimamıza yaz aylarına girmeden önce mutlaka gerekli uzmanlara kontrollerini yaptırıp detaylı bakımlarını yapmamız gerekmektedir.

Lastik Kontrolleri

Eğer ki aracınız da kış lastikleri takılı ise yaz ya da dört mevsim lastikleri ile değiştiriniz. Lastiklerinizi değiştirmeden uzun yola çıkmamalısınız. Kış lastikleri sıcak havada düzensiz yıpranmaya karşı dayanıklı olmadığında aşınma gibi sorunlar görülebilir.

Ön Cam ve Silecekler

Cam silecekleri, kışın olumsuz hava şartlarında kullanımdan dolayı yıpranmış,hasar görmüş olabilir.Her yaz ayları başlangıcında aracınızın sileceklerini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Radyatör

Radyatör aracın en önemli parçalardan birisidir. Her ne kadar iki yılda bir komple suyunun değiştirilmesi gerekiyorsa da, her yaz başlangıcında mutlaka bakımdan geçmesinde fayda vardır. Yaz aylarında seyahatlerin daha çok arttığı göz önünde bulundurularak, araçlara yaz bakımının yaptırılması ihmal edilmemeli. Radyatör bakımının yanı sıra seyahat öncesinde bazı önlemlerin alınması ise çok daha keyifli ve güvenli bir yolculuk geçirmenizde etkili olacaktır.

Rot ve Balans Ayarları

Rot ayarı, araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan; balans ayarı ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit olmasını sağlayan ayardır. Uzun yolda direksiyon hakimiyetini sağlayabilmek için aracın rot-balans ayarının yaptırılması gerekir. Eğer aracınızı yüksek hızda kullandığınızda; “sağa ya da sola çekme, direksiyonda titreme” gibi izlenimleriniz varsa, aracınızın rot-balans ayarını mutlaka yaptırmalısınız.
 
Sosyal medyada paylaşın!
Loading...